Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Jerzy Styczyński

DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2008 ROKU RADA POWIATU CHRZANOWSKIEGO NADAŁA TYTUŁ: ZASŁUŻONY DLA POWIATU CHRZANOWSKIEGO dla Jerzego Styczyńskiego

JERZY STYCZYŃSKI
(UR.1958 R.)

Jerzy Styczyński dzieciństwo, młodość i wczesną dojrzałość spędził w Trzebini i w Chrzanowie. Tu też uczęszczał do szkół. Karierę gitarzysty zaczął w zespole działającym przy Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Tychach, z którym to od czasu do czasu występował na miejscowych przeglądach. Na jednym z takich konkursów został zauważony przez wokalistę zespołu „Dżem”, Ryszarda Riedla i zaproszony do współpracy. Z czasem zespół stał się czołowym przedstawicielem polskiego blues-rocka, a Jerzy Styczyński niezwykle szanowanym gitarzystą, zapraszanym do współpracy przez najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. Jerzy Styczyński stał się przecież z biegiem lat jedną z pierwszych gitar Rzeczypospolitej – z niepohamowaną chęcią grania i tego niezwykłego „rockowego pieprzu z rockowym miodem”.
Od lat systematycznie, indywidualnie jako muzyk sesyjny i atrakcja koncertów współpracuje z tak wybitnymi wokalistami, jak: Martyna Jakubowicz i Anika. Wielokrotnie wspomagał też w ten sam sposób inne bardzo znane zespoły. Dla przykładu „Chłopców z Placu Broni”, Harlem, Śląską Grupę Bluesową, Cree i nasz chrzanowski „Sztywny Pal Azji”.
Ponadto grał m.in. z tak sławnymi muzykami jak: Leszek Winder, Andrzej Urny, Jerzy Piotrowski, Tadeusz Nalepa oraz Sławomir Wierzcholski i Józef Skrzek. Napisano o nim i jego kolegach cztery książki. Wystąpił w trzech filmach.

 

Wśród wielu utworów skomponowanych przez Jerzego Styczyńskiego jest jeden o tytule „Boże daj mi dom”. Jego dom rodzinny był w ziemi chrzanowskiej. Ale dom muzyka jest też tam, gdzie stoją jego instrumenty i gdzie brzmi jego granie. A ta muzyka jest tu u nas stale, a tak często jak się da – stoją też na naszych estradach jego piece i gitary!
Już od przynajmniej 20 lat należy do „pierwszej ligi” polskich gitarzystów. Na scenie jego charakterystyczna sylwetka tworzy z gitarą niepodzielną całość. Gitara w jego rękach jest instrumentem, którego używa do oddania publiczności tego, co ma najcenniejsze – własnych odczuć i emocji, własnej osobowości. Zwieńczeniem jego aktualnych dokonań jest tytuł „Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego”.