Co warto wiedzieć o sprowadzeniu zwłok/urny z obcego państwa

Do 11 października wydano w chrzanowskim starostwie 23 decyzje zezwalające na sprowadzenie zwłok/urny do Polski.

Osoba trzymająca trumnę

Sprawę załatwia się poprzez wydanie decyzji administracyjnej Starosty Chrzanowskiego. Ze względu na charakter sprawy decyzja wydawana jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o wydanie pozwolenia.

Wymagane dokumenty: wniosek do Starosty Chrzanowskiego oraz załączniki: oryginał aktu zgonu przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego lub inny dokument urzędowy stwierdzający zgon, w przypadku nieokreślenia przyczyny zgonu w akcie zgonu lub innym dokumencie urzędowym stwierdzającym zgon, do wniosku dołącza się dokument urzędowy stwierdzający wykluczenie jako przyczyny zgonu choroby zakaźnej wymienionej w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 3 a ustawy z dnia  31 stycznia 1959 r.
o cmentarzach i chowaniu zmarłych, oświadczenie osoby składającej wniosek, iż jest osobą upoważnioną do pochówku (w przypadku składania wniosku przez inną osobę niespokrewnioną lub zakład pogrzebowy – oryginał upoważnienia od osoby spokrewnionej,  potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (dot. zakładów pogrzebowych)
w wysokości 17 zł na rachunek Urzędu Miejskiego w Chrzanowie nr 86 8444 0008 0000 0070 6654 0007).

Dokumenty do pobrania:http://bip.malopolska.pl/spchrzanow/Article/get/id,261902.html

Gdzie się zgłosić: Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, Referat Spraw Społecznych i Obywatelskich , ul. Partyzantów 2, III Piętro pokój 303, tel. 32 625 79 31e-mail: wp.so@powiat-chrzanowski.pl

Czy wiesz, że...

Prawo pochowania zwłok ma najbliższa rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:   pozostały małżonek(ka); krewni zstępni; krewni wstępni;  krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa; powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.